15 valiligin internet hizmeti yurtdisinda
İş ve Eleman Arama
Kamu ve Özel İş ilanları, İnsan Kaynakları, İş-Kur
Fırsatları kaçırmayın...
Ekoorganik
Ekonomik ve Organik Alışverişin Adresi!
Doğadan Gelen Sağlık
Konut Projeleri
Konut Emlak Gayrimenkul Ucuz Kredi Faizi Mortgage
Düşük Faizli Konut Kredisi
Anasayfa | Haberler | Hava Durumu | Açılış Sayfası Yap | Favorilere Ekle | Hakkımızda | Reklam | İletişim
T.C. Kimlik NoVergi Kimlik NoÖSYM SonuçlarıKPSSYGSLYSSSK Hizmet DökümüTaşıt VergisiTelefon Rehberi
 » Haberler Anasayfa
 » Güncel
 » Siyaset
 » Dünya
 » Ekonomi
 » Sınavlar ve ÖSYM
 » KPSS ve Memur Atamaları
 » Kamu İş İlanları
 » Memurlar
 » Adalet Bakanlığı
 » Bayındırlık ve İskan
 » Çalışma ve Sosyal Güvenlik
 » Çevre ve Orman Bakanlığı
 » Dışişleri Bakanlığı
 » Enerji ve Tabii Kaynaklar
 » İçişleri Bakanlığı
 » Kültür Bakanlığı
 » Maliye Bakanlığı
 » Milli Eğitim Bakanlığı
 » Milli Savunma Bakanlığı
 » Sağlık Bakanlığı
 » Sanayi ve Ticaret Bakanlığı
 » Tarım ve Köyişleri Bakanlığı
 » Turizm Bakanlığı
 » Ulaştırma Bakanlığı
 » Yerel Yönetimler
 » YÖK ve Üniversiteler
 » Türk Silahlı Kuvvetleri
 » Sivil Toplum Kuruluşları
 » Engelli Haberleri
 » Türk Cumhuriyetleri
 » Spor
 » Basın Yayın Kuruluşları
 » E-Devlet

15 valiligin internet hizmeti yurtdisinda

Aralarında İzmir’in de bulunduğu 15 ilin valiliği internet hizmetini daha ucuz ve hızlı diye yurtdışından alınca bu valiliklerin internet üzerinden yaptıkları e-posta dahil her türlü işlem risk altına girdi. İçişleri Bakanlığı harekete geçti.

Türkiye, e-devlet olmak için çaba harcarken 15 ilin valiliklerinin internetteki tüm e-posta trafiğinin ABD ve Almanya’nın elinde olduğu ortaya çıktı.

Aralarında İzmir’in de bulunduğu 15 ilin valiliği e-posta ve web sunucusu hizmetini (hosting) İçişleri Bakanlığı yerine özel şirketlerden alınca büyük bir güvenlik zaafı ortaya çıktı. Valiliklerle anlaşan şirketler daha ucuz ve hızlı olduğu için Türkiye’de bir sunucu kiralamak yerine ABD ve Almanya’da sunucu kiralayınca, 15 il valiliğinin tüm e-posta yazışmaları bu ülkelerdeki şirketlerin eline geçti. Artık bu şirketler Türkiye’nin 15 ilinin valilik teşkilatının internette yaptığı herşeyi izleme imkanına sahipler. Çünkü, bu valiliklerin internette yaptıkları herşey yurtdışındaki bu sunucu bilgisayarlar üzerinden geçiyor ve alınan ve gönderilen e-postaların da birer kopyası bu bilgisayarlarda kalıyor.

İçişleri Bakanlığı harekete geçti

Bugüne kadar valiliklerin hangi internet sunucularını kullandıklarını araştırma ihtiyacı duymadıklarını belirten İçişleri Bakanlığı yetkilileri, Hürriyet’ten bu valiliklerin isimlerini istedi. Valilik yetkilileri, 15 ilin valisinden internet e-posta ve web hizmetini İçişleri Bakanlığı’nın kendi sunucularından almasını isteyecek.

E-posta ve web sunucusu hizmetini Türkiye içindeki bir şirket yerine ABD veya Almanya’daki bir şirketten alan en büyük valilik İzmir. İzmir Valiliği’nin internet hizmeti aldığı Namlı Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi, ABD’de bir sunucu kiralamış. Bu yüzden İzmir Valiliği’nin internetteki tüm bilgileri ABD’deki bu sunucuda tutuluyor.

İzmir’in dışında internet hizmetini yurtdışındaki bir sunucudan alan diğer valilikler ise Bitlis, Burdur, Gaziantep, Hakkari, Isparta, Mersin, Kastamonu, Kırklareli, Rize, Sinop, Yozgat, Zonguldak, Bayburt ve Şırnak. Bu iller arasında Isparta ve Rize valiliklerinin internetteki bilgileri ve tüm e-posta yazışmaları Almanya’daki bir bilgisayar üzerinden yapılırken, diğer 13 ilin valiliğinin kullandığı sunucu bilgisayarlar ise ABD’de bulunuyor.

Türkiye'de bu hizmetler çok pahalı

İnternet hizmetini yurtdışında bulunan bir bilgisayar üzerinden alan valiliklerin büyük bölümü hizmet anlaşmalarını Türkiye’de bulunan şirketlerle yapmışlar. Ancak valiliklere bu hizmeti satan şirketler daha ucuz ve hızlı olduğu için ABD veya Almanya’dan sunucu kiralama hizmeti veren şirketleri kullanıyor.

7 İlin kendi sunucusu var

Halen Türkiye’de 15 il valiliği dışında kalan valiliklerden 17’si internet hizmetlerini İçişleri Bakanlığı’nın bünyesindeki sunucu bilgisayarlardan alıyor. Kocaeli, Kahramanmaraş, Sakarya, Artvin, Bolu, Giresun ve Batman valilikleri ise kendi bünyelerinde bir internet ve e-posta sunucusu kurmayı tercih etmiş. Diğer valilikler özel sektörde bu hizmeti veren ve sunucuları Türkiye’de olan şirketlerle anlaşma imzalamış durumda.

İçişleri Bakanlığı: Valiler zaten çok fazla e-posta kullanmıyordur

İçişleri Bakanlığı yetkilileri, Bakanlık bünyesinde bir Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’nın Bakanlık emri ile ve yeni kurulduğunu behirterek şu değerlendirmeyi yaptılar: "Bakanlık bünyesindeki Bilgi İşlem Dairesi geç oluşturulduğu için bazı valiliklerimiz internet hizmetlerini özel şirketlerden almak zorunda kaldılar. Bu valiliklerin büyük bölümünün kullandıkları internet sunucularının yurtdışında olduğunu bildiklerini de sanmıyoruz. Çünkü bu valilikler, Türkiye’de bu hizmeti veren şirketlerle sözleşme imzalıyorlar. O şirketler de yurtdışında bir sunucu kiralamış olabiliyor. Bu güvenlik açısından elbette son derece riskli bir durum. Bakanlık olarak bizim valilikleri internet hizmetini nereden alacakları konusunda zorlamaya yetkimiz yok. Çünkü valilikler müstakil birimler. Ancak, bu 15 ilin valiliğine internet hizmetini bizden almaları konusunda bilgi vereceğiz."

Hürriyet; 04.05.2007
İlgili Haberler
15 valiligin internet hizmeti yurtdisinda
04.05.2007
e-Konsolosluk ile internetten vize basvurusu
04.04.2007
e-Devlet Logo ve Slogan Yarismasi
21.03.2007
Saglik Karnesi yerine Akilli Saglik Karti
06.03.2007
Wimax (Kablosuz Internet) Ambulans Projesi
27.02.2007
Mernis Projesi çöktü Haberi Yalan
11.12.2006
EMemleketim.Com vatandaşların kamu hizmetine sunulmuş olan e-hizmetlere kolay ulaşmaları amacıyla
kişisel özverilerle oluşturulmuştur ve Resmi Kurumlar ile doğrudan veya dolaylı hiçbir ilişkisi bulunmamaktadır
EMemleketim.com © 2010 | Reklam | Sitene Ekle

Ekoorganik    Teknik Sözlük    Sağlık Rehberi