Marmaray tüp tünelleri döseniyor
İş ve Eleman Arama
Kamu ve Özel İş ilanları, İnsan Kaynakları, İş-Kur
Fırsatları kaçırmayın...
Ekoorganik
Ekonomik ve Organik Alışverişin Adresi!
Doğadan Gelen Sağlık
Konut Projeleri
Konut Emlak Gayrimenkul Ucuz Kredi Faizi Mortgage
Düşük Faizli Konut Kredisi
Anasayfa | Haberler | Hava Durumu | Açılış Sayfası Yap | Favorilere Ekle | Hakkımızda | Reklam | İletişim
T.C. Kimlik NoVergi Kimlik NoÖSYM SonuçlarıKPSSYGSLYSSSK Hizmet DökümüTaşıt VergisiTelefon Rehberi
 » Haberler Anasayfa
 » Güncel
 » Siyaset
 » Dünya
 » Ekonomi
 » Sınavlar ve ÖSYM
 » KPSS ve Memur Atamaları
 » Kamu İş İlanları
 » Memurlar
 » Adalet Bakanlığı
 » Bayındırlık ve İskan
 » Çalışma ve Sosyal Güvenlik
 » Çevre ve Orman Bakanlığı
 » Dışişleri Bakanlığı
 » Enerji ve Tabii Kaynaklar
 » İçişleri Bakanlığı
 » Kültür Bakanlığı
 » Maliye Bakanlığı
 » Milli Eğitim Bakanlığı
 » Milli Savunma Bakanlığı
 » Sağlık Bakanlığı
 » Sanayi ve Ticaret Bakanlığı
 » Tarım ve Köyişleri Bakanlığı
 » Turizm Bakanlığı
 » Ulaştırma Bakanlığı
   » Personel Dairesi
   » Sivil Havacılık
   » Devlet Hava Meydanları
   » THY
   » TCDD
   » Türk Telekom
   » PTT
   » Kıyı Emniyeti
 » Yerel Yönetimler
 » YÖK ve Üniversiteler
 » Türk Silahlı Kuvvetleri
 » Sivil Toplum Kuruluşları
 » Engelli Haberleri
 » Türk Cumhuriyetleri
 » Spor
 » Basın Yayın Kuruluşları
 » E-Devlet

Marmaray tüp tünelleri döseniyor

Asya ile Avrupa'yı denizin altından birleştirecek "yüzyılın projesi" Marmaray'da "dev bir adım" daha atılıyor. İlk tüp tünel, Boğaz'daki akıntı ve hava durumu dikkate alınarak 10 gün içinde denizin 60 metre altına yerleştirilecek.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "İlk tüpün yerleştirilmesi, köstebek olarak ifade edilen TBN makinelerinin denizin altında tünel açmasından sonraki en önemli aşama" dedi.

Yıldırım, ABD'deki 41 metre derinlikteki Bart Tünelinin dünyadaki en derin tüp tünel olarak bilindiğini, Marmaray'da ise tüp ise tünellerin 60 metre derinliğe konulacağını belirtti.

Hem tüplerin yerleştirildiği derinlik hem de Boğaz'daki çift yönlü akıntının geçtiği noktaya tüplerin yerleştirilmesi nedeniyle projenin tüm dünyasının ilgisini çektiğini anlatan Yıldırım, tünellerin depreme karşı güvenliğinin sağlanması amacıyla 460 metrelik mesafede 2770 noktadan kazık çakılarak beton enjekte edildiğini, depreme karşı zeminin güvenli hale getirildiğini kaydetti.

Batırma tüp tünellerin 15.3 metre genişliğinde ve 8,5 metre yüksekliğinde olacağını anımsatan Yıldırım, tüplerin batırılacağı 1384 metre uzunluğunda ve taban genişliği 20 metre, yüksekliği ise 10-18 metre arasında değişen hendek kazılması işinin son aşamaya geldiğini, bu iş için yaklaşık 1 milyon 200 bin metreküp kum çıkarılarak kanal açıldığını belirtti.

Yıldırım, kanala, boyları 98,5-135 metre arasında değişen 11 adet tüp tünel yerleştirileceğini, Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğünün (DLH) makine ikmal tesislerindeki 2 havuzda imalatı devam eden 6tüp tünelden ilkinin yapımının tamamlandığını ifade etti.

Üsküdar tarafından delme tünelle birleşecek 11 numaralı tüp tünelin Büyükada açıklarında hazır halde bekletildiğini belirten Yıldırım, "Boğaz'daki akıntı durumuna ve hava şartlarına göre bu ilk tüp tünelin önümüzdeki 10 gün içinde denizin altına yerleştirilmesi hedefleniyor. Akıntı ve hava şartlarına göre bu sürede küçük sapma da olabilir" diye konuştu.

İlk tüp tünelin batırılacağı zemine malzeme serilmesine devam edildiğini de ifade eden Yıldırım, "Ortalama 1,5-2 aylık periyotlarla diğer tüplerin yerleştirilecek. İlk tüpün yerleştirilmesi, köstebek olarak ifade edilen TBN makinelerinin denizin altında tünel açmasından sonraki en önemli aşama" dedi.

Boğaz Trafiği Kesilecek

Bakan Yıldırım, bütün şartlar uygun olduğunda ilk tüpün yerleştirilmesi işleminin akşam saatlerinde başlayıp, ertesi gün öğle saatlerinde tamamlanacağını, operasyonun başlangıcında 6 saat, sonraki gündeki batırma aşamasında 2 saat Boğaz'da gemi trafiğinin durdurulacağını bildirdi.

Yıldırım, 3 milyar dolarlık projenin, 14 kilometrelik delme ve batırma tünelleriyle 3 adet yer altı istasyon inşaatlarının İstanbul'un kültürel değerlerine azami özen gösterilerek sürdürüldüğünü de belirtti.

Proje kapsamında, Gebze'den Söğütlüçeşme, Kazlıçeşme'den Halkalı'ya kadar olan 64 kilometrelik 2 banliyö hattının da tamamen yenileceğini ve 3 hatta çıkarılacağını dile getiren Yıldırım, 36 adet istasyonun da yenilenerek modernize edileceğini anlattı.

Hattın yüzeysel metro standardına yükseltilmesi çalışmalarının birkaç ay içerisinde başlayacağını kaydeden Yıldırım, "Projenin son aşamasını oluşturan çeken ve çekilen araçların temini konusunda ise 440 aracın alımı ihalesine gelecek ay (Nisan) çıkılacak" diye konuştu.

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, Türkiye'nin "yüz yıllık rüyası" olarak nitelendirilen Marmaray Projesi'nin diğer raylı sistemlerle entegre olması sayesinde İstanbul trafiğine büyük rahatlama sağlayacağını vurguladı.

Halkalı'dan Kars'a kesintisiz 250 KM Hızla ulaşım

Şehirlerarası ve uluslararası yük ve yolcu trenlerinin de tüp geçişi kullanmasıyla Avrupa ile Asya arasında demiryolunun kesintisiz hale getirileceğini ifade eden Yıldırım, iki kıtanın demiryolu ile denizin altından da birbirine bağlanacağını kaydetti.

Marmaray projesiyle bütünlük sağlayacak Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi'nin hayata geçirilmesiyle saatte 250 kilometre hız yapabilen trenlerin Halkalı'dan Kars'a kadar ulaşımı için projelendirme çalışmaları yaptıklarını da ifade eden Yıldırım, kademeli bir şekilde bunun gerçekleştirileceğini bildirdi.

Doğu-Batı koridorunda kesintisiz demiryolu

Bakan Yıldırım, 7 Şubat'ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla Tiflis'te Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattının yapımına ilişkin mutabakat metninin imzalandığını, Marmaray Projesi'nin yanı sıra bu hattın tamamlanmasıyla Türkiye üzerinden Doğu-Batı koridorunda kesintisiz demiryolu ağının kurulmuş olacağını ifade etti.

Ulaştırma Bakanlığı; 15.03.2007
İlgili Haberler
Ankara-Eskisehir hizli tren hatti 13 Mart'ta sefer basliyor
01.03.2009
THY Amsterdam Uçak Kazasi
25.02.2009
Hizli Tren Deneme Seferleri Basladi
23.04.2007
"Internet suçlari gelecegimizi tehdit eden bir alandir"
13.04.2007
PTTBank Subelerinde Ayda 18 Milyon islem
12.04.2007
"Temiz Internet" Kampanyasi
29.03.2007
EMemleketim.Com vatandaşların kamu hizmetine sunulmuş olan e-hizmetlere kolay ulaşmaları amacıyla
kişisel özverilerle oluşturulmuştur ve Resmi Kurumlar ile doğrudan veya dolaylı hiçbir ilişkisi bulunmamaktadır
EMemleketim.com © 2010 | Reklam | Sitene Ekle

Ekoorganik    Teknik Sözlük    Sağlık Rehberi