Otizmliyim, ben de varim! Otizmliyim, ben de vatandasim!'
İş ve Eleman Arama
Kamu ve Özel İş ilanları, İnsan Kaynakları, İş-Kur
Fırsatları kaçırmayın...
Ekoorganik
Ekonomik ve Organik Alışverişin Adresi!
Doğadan Gelen Sağlık
Konut Projeleri
Konut Emlak Gayrimenkul Ucuz Kredi Faizi Mortgage
Düşük Faizli Konut Kredisi
Anasayfa | Haberler | Hava Durumu | Açılış Sayfası Yap | Favorilere Ekle | Hakkımızda | Reklam | İletişim
T.C. Kimlik NoVergi Kimlik NoÖSYM SonuçlarıKPSSYGSLYSSSK Hizmet DökümüTaşıt VergisiTelefon Rehberi
 » Haberler Anasayfa
 » Güncel
 » Siyaset
 » Dünya
   » Birleşmiş Milletler
   » Avrupa Birliği
   » ABD
 » Ekonomi
 » Sınavlar ve ÖSYM
 » KPSS ve Memur Atamaları
 » Kamu İş İlanları
 » Memurlar
 » Adalet Bakanlığı
 » Bayındırlık ve İskan
 » Çalışma ve Sosyal Güvenlik
 » Çevre ve Orman Bakanlığı
 » Dışişleri Bakanlığı
 » Enerji ve Tabii Kaynaklar
 » İçişleri Bakanlığı
 » Kültür Bakanlığı
 » Maliye Bakanlığı
 » Milli Eğitim Bakanlığı
 » Milli Savunma Bakanlığı
 » Sağlık Bakanlığı
 » Sanayi ve Ticaret Bakanlığı
 » Tarım ve Köyişleri Bakanlığı
 » Turizm Bakanlığı
 » Ulaştırma Bakanlığı
 » Yerel Yönetimler
 » YÖK ve Üniversiteler
 » Türk Silahlı Kuvvetleri
 » Sivil Toplum Kuruluşları
 » Engelli Haberleri
 » Türk Cumhuriyetleri
 » Spor
 » Basın Yayın Kuruluşları
 » E-Devlet

Otizmliyim, ben de varim! Otizmliyim, ben de vatandasim!'

Birleşmiş Milletler, 2007 yılında, otizm ile yaşayan çocuk ve yetişkinlerin ve onların ailelerinin sorunlarını Genel Kurul’un gündemine aldığında bir sivil toplum kuruluşu öncü rol oynamıştır

Aradan geçen kısa süre içinde Türkiye’de de Otizm Platformunun yarattığı farkındalık İstanbul’da yapılan toplantıyla ortaya kondu.

2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Gününün ana amaçları arasında, Dünya genelinde otizm ile yaşayan yaklaşık 35 milyon kişi dahil tüm engelli bireyleri kucaklayacak bir toplumsal anlayışın yaygınlaşmasını sağlamak bulunuyor.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon da bu amaca yönelik olarak yayımladığı Dünya Otizm Farkındalık Günü mesajında otizmin, “karmaşık ve çok çeşitli şekillerde tezahür eden yeterli derecede anlaşılamamış bir engellilik hali” olduğunu belirtiyor ve otizm ile yaşayan çocuklar ve yetişkinlerin, daha geniş bir ifadeyle engelli bir yaşam sürenlerin çifte sıkıntı çektiğini, engellerinden dolayı günlük hayatta karşılaştıkları zorluklara ilave olarak bir de toplumun olumsuz tavırları, ihtiyaçlarının yeterli derecede karşılanamaması ve bazen de bariz ayrımcılık ile başa çıkmak zorunda” kaldıklarını vurguluyor.

2008 Mayıs ayında yürürlüğe giren Engellilerin Haklarına İlişkin Birleşmiş Milletler Sözleşmesi söz konusu durumların önüne geçilmesi için güçlü bir araç olarak kabul ediliyor. Sözleşme tüm insan hakları ve temel özgürlüklerden, engelli kişilerin de eşit olarak yararlanmalarını öngörüyor. Bugüne kadar 144 ülke sözleşmeyi imzaladı, Türkiye dahil 83 ülke ise onaylayarak taraf oldu.

Dünya Otizm Farkındalık Günü otizmin daha iyi tanınmasına adandığını unutmamamız gerekiyor. Bu yönde yapacağımız çalışmalar ile araştırma ve farkındalık çabalarını birleştirerek otizm dahil engelli yetişkin ve çocuklara koruma ve destek sağlayabileceğimiz ve onları, kucaklayıcı bir toplumun tam üyeleri yapabileceğimiz de unutmamamız gereken bir diğer hususu teşkil ediyor.

Genel Sekreter Ban Ki-moon’un Dünya Otizm Farkındalık Günü çerçevesinde yaptığı çağrıda “2010 Dünya Otizm Farkındalık Gününü kutladığımız bugün otizm ile yaşayanları kucaklayıcı bir toplum yaratılmasında hepimizin bir sorumluluk üstlenebileceğini vurguluyor ve “Gelin otizm ile yaşayan kişilerin ve onların ailelerinin yanında yer alalım, daha fazla farkındalık ve anlayış için çalışanların savunucusu olalım. Gelin yüreğimizle bakalım ve engelli kişilere karşı ayrımcılık uygulanmasına yol açan kişisel ve toplumsal önyargılarımızı ortadan kaldıralım. Gelin kendimizi herkese gerçek anlamda onur ve hak veren adil ve hakkaniyet sahibi bir toplum yaratmaya adayalım” çağrısında bulunuyor.

Türkiye’deki faaliyetler

Otizm Platformu Dönem Koordinatörü Ergin Güngör 2 Nisan Dünya Otizm farkındalık Günü vesilesiyle İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında Türkiye'de yaklaşık 500 bin otizmli birey bulunduğunu, 2009 yılı itibarıyla da tüm dünyada her yüz çocuktan birinin otizmden etkilendiğinin belirlendiğini söyledi.

Güngör, otizmin nörolojik tabanlı bir bozukluk olarak genellikle üç yaştan önce ortaya çıktığını, bireylerin sosyal iletişim, etkileşim ve davranışlarını olumsuz etkilediğini belirtti.

Güngör 'Dünya Otizm Farkındalık Günü vesilesiyle otizm farkındalığının artırılması, erken teşhis ve tedavi olanaklarının çoğaltılmasının hedeflendiğini bu kapsamda bu yılki kampanyalarını ''Otizmliyim, ben de varım! Otizmliyim, ben de vatandaşım!'' başlığı altında Nisan ayı boyunca sürdüreceklerini söyledi. Güngör yürütecekleri kampanya aracılığıyla otizmli bireylerin vatandaşlık haklarına uygun eğitim, mesleki eğitim, istihdam, bakım ve barınma, sağlık konularındaki ihtiyaçlarına dikkati çekmeyi amaçladıklarını söyledi.

Birleşmiş Milletler; 07.04.2010
İlgili Haberler
3 Mayis Dünya Basin Özgürlügü Günü
04.05.2010
Avrupa Birligi Isleri Uzman Yardimciligi Giris Sinavi
25.04.2010
Otizmliyim, ben de varim! Otizmliyim, ben de vatandasim!'
07.04.2010
ABD Baskani Obama 6-7 Nisan'da Türkiye'de
10.03.2009
Barack Hüseyin Obama ABD Baskani
05.11.2008
Iskence Magdurlari ile Dayanisma Uluslararasi Günü
30.06.2008
EMemleketim.Com vatandaşların kamu hizmetine sunulmuş olan e-hizmetlere kolay ulaşmaları amacıyla
kişisel özverilerle oluşturulmuştur ve Resmi Kurumlar ile doğrudan veya dolaylı hiçbir ilişkisi bulunmamaktadır
EMemleketim.com © 2010 | Reklam | Sitene Ekle

Ekoorganik    Teknik Sözlük    Sağlık Rehberi