Atalay’dan Su Uyarisi
İş ve Eleman Arama
Kamu ve Özel İş ilanları, İnsan Kaynakları, İş-Kur
Fırsatları kaçırmayın...
Ekoorganik
Ekonomik ve Organik Alışverişin Adresi!
Doğadan Gelen Sağlık
Konut Projeleri
Konut Emlak Gayrimenkul Ucuz Kredi Faizi Mortgage
Düşük Faizli Konut Kredisi
Anasayfa | Haberler | Hava Durumu | Açılış Sayfası Yap | Favorilere Ekle | Hakkımızda | Reklam | İletişim
T.C. Kimlik NoVergi Kimlik NoÖSYM SonuçlarıKPSSYGSLYSSSK Hizmet DökümüTaşıt VergisiTelefon Rehberi
 » Haberler Anasayfa
 » Güncel
 » Siyaset
 » Dünya
 » Ekonomi
 » Sınavlar ve ÖSYM
 » KPSS ve Memur Atamaları
 » Kamu İş İlanları
 » Memurlar
 » Adalet Bakanlığı
 » Bayındırlık ve İskan
 » Çalışma ve Sosyal Güvenlik
 » Çevre ve Orman Bakanlığı
 » Dışişleri Bakanlığı
 » Enerji ve Tabii Kaynaklar
 » İçişleri Bakanlığı
   » Personel Dairesi
   » Valilikler
   » Emniyet Genel Müdürlüğü
   » Nüfus ve Vatandaşlık İşleri
   » İller İdaresi
   » Mahalli İdareler
 » Kültür Bakanlığı
 » Maliye Bakanlığı
 » Milli Eğitim Bakanlığı
 » Milli Savunma Bakanlığı
 » Sağlık Bakanlığı
 » Sanayi ve Ticaret Bakanlığı
 » Tarım ve Köyişleri Bakanlığı
 » Turizm Bakanlığı
 » Ulaştırma Bakanlığı
 » Yerel Yönetimler
 » YÖK ve Üniversiteler
 » Türk Silahlı Kuvvetleri
 » Sivil Toplum Kuruluşları
 » Engelli Haberleri
 » Türk Cumhuriyetleri
 » Spor
 » Basın Yayın Kuruluşları
 » E-Devlet

Atalay’dan Su Uyarisi

İçişleri Bakanı Beşir Atalay Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen temel standartlara uygunluğunun sağlanması ve su tüketim eğilimindeki artışlar nedeniyle valilik ve kaymakamlıklara bir genelge iletildi


Şehir ve köy içme sularının, Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen temel standartlara uygunluğunun sağlanması ve şebekeden akan içme suyunun halkımız tarafından hiç endişe duyulmadan kullanılmasının temini, kamu yönetiminin asli görevleri arasında bulunmaktadır. Diğer taraftan, ülkemizin su tüketim eğilimindeki artış ve potansiyel su ihtiyacı da dikkate alınarak yeraltı ve yerüstü su kaynaklarının korunması ve en ekonomik şekilde kullanımı da büyük önem taşımaktadır.

Bu sebeple, valiler, kaymakamlar ve belediye başkanları başta olmak üzere her kademedeki yöneticiler ile ilgili bütün kurumların, içme suyu hizmetlerinin sunumu, su kaynaklarının korunması ve suyun tasarruflu kullanımı konusunda azami dikkati göstermeleri ve aşağıdaki tedbirlere göre hareket etmeleri uygun bulunmuştur.

1. Belediye ve il özel idareleri, görev ve yetki alanlarındaki içme suyu alt yapı yatırımları, arıtma tesislerinin yapılması ve işletilmesi ile yıpranmış ve eskimiş su şebekelerinin yenilenmesi için ihtiyaç duyulan ödenekleri öncelikle tahsis edeceklerdir.

2. Su depoları, kaptaj ve isale hatlarının düzenli olarak kontrol edilmesi, temizlik ve bakımının yapılması, arıza ihtimalleri de dikkate alınarak yedek klorlama makinelerinin temin edilmesi sağlanacaktır. Kaptajların etrafında gerekli güvenlik tedbirleri alınarak dış etkenlere karşı koruma altına alınacaktır.

3. Özellikle yaz aylarında içme suyunun klorlanmasına özen gösterilecek, biyolojik ve kimyasal tahliller sürekli yaptırılarak sonuçları kamuoyuna duyurulacaktır.
İçme suyunun kuyulardan temin edildiği yerlerde, klorlama işlemi yapılmadan şebekeye su verilmeyecektir. Buna ilaveten, şebekenin yenilenmesi veya tamirinden sonra şebekeye su verilmeden önce süper klorlama yapılacak ve belirli aralıklarla şebekeler, tahliye vanaları vasıtası ile temizlenecektir.

4. Arıtma tesisleri sürekli çalıştırılacak ve arıza ihtimaline karşı her türlü tedbir alınacaktır.

5. İçme suyunun temizliği ve standartlara uygunluğunu takip ve denetim amacıyla ihtiyaç duyulan teknik personel kadroları takviye edilecektir.

6. İçme suyu tesislerinde görevli personelin mesleki eğitimlerine önem verilecek ve bunların eğitimleri il düzeyinde valiliklerce yaptırılacaktır.
Ayrıca, suyun tasarruflu kullanımı ve su kaynaklarının korunması konusunda halkımızın bilinçlendirilmesine yönelik eğitim programları da düzenlenecektir.

7. Şebekeli içme suyu tesisi bulunan köylerde otomatik klorlama makineleri takılacak ve sürekli çalıştırılması sağlanacaktır. Şebekeli tesis bulunmayan köy veya bağlılarında ise klorlama için gerekli tedbirler alınacaktır.

8. Valiler, kaymakamlar ve belediye başkanları içme suyunun kalitesi ve standartlara uygunluğu ile tesislerin temizliğini düzenli olarak kontrol ettirecekler ve denetim sonuçlarını ilgili birimlere göndererek gerekli koordinasyonu sağlayacaklardır.

9. Mülkiye müfettişleri ve mahalli idareler kontrolörleri tarafından yapılacak teftiş ve denetimlerde, bu genelge ile alınması öngörülen tedbirlerin ilgililer tarafından titizlikle yerine getirilip getirilmediği hususu incelenecek ve sonuçlar teftiş raporlarında değerlendirilecektir.

İçişleri Bakanlığı; 07.08.2008
İlgili Haberler
Kaymakam Adayligi Sinavi
22.06.2010
22 Ilin Valisi Degisti
12.06.2009
2009'da 10 bin üniversite mezunu polis alinacak
19.02.2009
Atalay’dan Su Uyarisi
07.08.2008
Polis Akademisine Ögrenci Alimi
01.08.2008
3 Bakandan Ortak Toplanti
24.07.2008
EMemleketim.Com vatandaşların kamu hizmetine sunulmuş olan e-hizmetlere kolay ulaşmaları amacıyla
kişisel özverilerle oluşturulmuştur ve Resmi Kurumlar ile doğrudan veya dolaylı hiçbir ilişkisi bulunmamaktadır
EMemleketim.com © 2010 | Reklam | Sitene Ekle

Ekoorganik    Teknik Sözlük    Sağlık Rehberi