17 Ilde 17 Yeni Üniversite Açilacak
İş ve Eleman Arama
Kamu ve Özel İş ilanları, İnsan Kaynakları, İş-Kur
Fırsatları kaçırmayın...
Ekoorganik
Ekonomik ve Organik Alışverişin Adresi!
Doğadan Gelen Sağlık
Konut Projeleri
Konut Emlak Gayrimenkul Ucuz Kredi Faizi Mortgage
Düşük Faizli Konut Kredisi
Anasayfa | Haberler | Hava Durumu | Açılış Sayfası Yap | Favorilere Ekle | Hakkımızda | Reklam | İletişim
T.C. Kimlik NoVergi Kimlik NoÖSYM SonuçlarıKPSSYGSLYSSSK Hizmet DökümüTaşıt VergisiTelefon Rehberi
 » Haberler Anasayfa
 » Güncel
 » Siyaset
   » Cumhurbaşkanlığı
   » TBMM
   » Başbakanlık
   » Hükümet, Bakanlar Kurulu
   » Siyasi Partiler
   » MGK
 » Dünya
 » Ekonomi
 » Sınavlar ve ÖSYM
 » KPSS ve Memur Atamaları
 » Kamu İş İlanları
 » Memurlar
 » Adalet Bakanlığı
 » Bayındırlık ve İskan
 » Çalışma ve Sosyal Güvenlik
 » Çevre ve Orman Bakanlığı
 » Dışişleri Bakanlığı
 » Enerji ve Tabii Kaynaklar
 » İçişleri Bakanlığı
 » Kültür Bakanlığı
 » Maliye Bakanlığı
 » Milli Eğitim Bakanlığı
 » Milli Savunma Bakanlığı
 » Sağlık Bakanlığı
 » Sanayi ve Ticaret Bakanlığı
 » Tarım ve Köyişleri Bakanlığı
 » Turizm Bakanlığı
 » Ulaştırma Bakanlığı
 » Yerel Yönetimler
 » YÖK ve Üniversiteler
 » Türk Silahlı Kuvvetleri
 » Sivil Toplum Kuruluşları
 » Engelli Haberleri
 » Türk Cumhuriyetleri
 » Spor
 » Basın Yayın Kuruluşları
 » E-Devlet

17 Ilde 17 Yeni Üniversite Açilacak

Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek, Bakanlar Kurulu'nun bugünkü toplantısında 17 ilde 17 yeni üniversite kurulmasına ilişkin çalışmanın ele alındığını belirterek, çalışmaların tamamlanmasının ardından bu konudaki kanun tasarısının TBMM'ye sevk edileceğini bildirdi.

Çiçek, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, dün Çanakkale Deniz Zaferi'nin 92. yıl dönümü olduğunu anımsatarak, Gelibolu Yarımadası'nda yapılan çalışmalar ile ilgili derlendirmede bulunduklarını söyledi.

Çalışmalarda önemli mesafeler alındığını, şehitlere layık kapsamlı bir proje gerçekleştirildiğini anlatan Bakan Çiçek, ilgili bakanların çalışmalarını aralıksız sürdüreceklerini ve gelecek yıla yetiştirilmesinin hedeflendiğini dile getirdi.

2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul

Bakanlar Kurulu toplantısında, 2010 yılının İstanbul'un Avrupa Kültür Başkenti olmasına ilişkin değerlendirme yapıldığını belirten Çiçek, bu projenin hem İstanbul hem de Türkiye için önemli olduğunu söyledi.

Projenin kapsamlı olduğu için mutlak suretle yasal bir dayanağının olması gerektiğini anlatan Bakan Çiçek, şöyle konuştu:

"Bir çok harcamalar yapılacak. bir çok ihale yapılacak. onun için bir yasal düzenleme icap etmektedir. Acaba her defasında bu tür uluslararası projeler için yasa mı çıkaralım yoksa bir çerçeve yasa mı çıkaralım ve Bakanlar Kuruluna yetki mi verelim diye üzerinde değerlendirme yaptık. Hepimizin kanaati, bir çerçeve yasanın çıkarılmasının daha uygun olacağıdır. Dolayısıyla böyle bir yasa çıkarılmış olacak."

17 İLE YENİ ÜNİVERSİTE

Bakan Çiçek, Milli Eğitim Bakanı'nın 17 ilde 17 yeni üniversite kurulmasına ilişkin yürütülen çalışmaya ilişkin Kurul'a bilgi verdiğini söyledi.Bakanlığın, kendi yönünden yürüttüğü çalışmaları tamamlayarak Başbakanlık'a gönderdiğini anlatan Bakan Çiçek, şöyle devam etti:

"Karaman, Ağrı, Sinop, Siirt, Nevşehir, Karabük, Kilis, Çankırı, Artvin, Bilecik, Bitlis, Kırklareli, Osmaniye, Bingöl, Muş, Mardin ve Batman'da üniversite kurulmasıyla ilgili çalışmaların geldiği noktayı Bakanlar Kurulu değerlendirmiştir. Başbakanlık da kendi yönünden işlemleri tamamladıktan sonra tasarıyı TBMM'ye sevk etmiş olacağız. Böylece 17 ilimiz daha üniversiteye kavuşacaktır."

17 yeni üniversite politik değil, ihtiyaç

17 yeni üniversite kurulmasının "seçim yatırımı" olarak görüldüğüne ilişkin eleştiriler hatırlatılarak yöneltilen bir soruya Çiçek, şu yanıtı verdi: "O zaman 2007'de ne yapıyorsak, bunun seçimle ilişkilendirilmesi gerekecektir. Bu doğru birşey değil. Her ilden üniversite talepleri var. Gençlerimiz, illerinde okuma imkanı bulamadıkları için şikayet ediyorlar. Kaldı ki bir şey daha var; Türkiye'de üniversiteye giden öğrenci sayısı başka ülkelerle mukayese edildiği zaman, son derece daha düşük seviyededir. Bunun artırılması hedefler içinde de Hükümet programlarında da var. Onun için bunu seçimle alakası yok. Zaten baştan beri 2007 yılında seçim olacak olsa dahi ki olacaktır, en önemli olaylarda bile biz popülist yaklaşım içinde olmadık. Her defasında mali disiplinden taviz vermeyeceğimizi, mali disiplini aynen uygulayacağımızı, uygulanmakta olan istikrar programından vazgeçmeyeceğimizi ifade etmeye çalıştık. Meseleyi politik olarak değerlendirmek yerine, bunu ülkemizin bir ihtiyacı olarak görmek gerekmektedir. Kaldı ki son zamanlarda görüyoruz ki eğitim yatırımlarına karşı vatandaşın katkısı artmaktadır. Dolayısıyla bir taraftan merkezi bütçeden, öbür taraftan mahalli katkılar ve hayırsever vatandaşların katkılarıyla bu eğitim meselesine hız kazandırmamız gerekiyor. Meseleye böyle bakmak daha uygun olur. Ama başka türlü değerlendirenler varsa onu da kamuoyu değerlendirir."

301. Madde

TCK'nın 301. maddesinde yapılması düşünülen değişikliklere ilişkin bir soru üzerine Bakan Çiçek, bu soruyu her hafta kendisine soranların değiştiğini, kendisi de cevabı verdiğini söyledi.

Hakkari Belediye Başkanı Metin Tekçe'nin, terör örgütü üyesi olmaktan 7 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılmasını, yaklaşan Nevruz Bayramı öncesinde nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Çiçek, şunları kaydetti:

"Mahkemeler, karar verirken, özel bir takvimi hesaba katarak karar vermezler. Yani mahkemelerin kararlarıyla herhangi bir özel olayı veya özel bir tarihi ilişkilendirmek doğru olmaz. Yani 365 günün kendi açısından kendine göre bir anlamı var. Her günümüze de düşen önemli olaylar var. Yani mahkeme karar verirken, 'ben bu kararı veriyorum, 21'inde ne olur, önümüzdeki ayın 5'inde ne olur' diye hesabı yaparak karar vermezler. Dosya tekemmül etmişse, savcılık mutalaasını vermiş, toplanacak başka da bir delil kalmadıysa, hakim kararını verir. Yasamız, anayasamız bunu böyle ifade eder. Ben o dosyayı bilmiyorum. Ama aksine bir durum söz konusu olduğu zaman 'başka beklentileri hesaba katarak mahkemeler karar veriyor' demektir ki bu mahkemelerin bağımsızlığı ve yargılama süreciyle ilgili beraberinde bir çok soruyu da getirir. Onun için mahkemeler, herhangi bir gündeme bağlı olmaksızın dosya tamamlanmışsa kararını verir."

NEVRUZ

Bakan çiçek, bir soru üzerine yaklaşan Nevruz Bayramı'nda çıkabilecek olaylara ilişkin alınacak önlemlerin de değerlendirildiğini belirterek, şunları söyledi:

"Biliyorsunuz, Nevruz işi ilk defa oluyor değil. Her sene bu günü belli bir endişe ile beklemek doğru değil. Nevruz bir barış ve kardeşlik günü... Temennimiz hep böyle geçsin, böyle bir atmosferde cereyan etsin. Bunu arzu ediyoruz. Buna rağmen yasalara aykırı gösteri yapmak isteyen olursa, suç teşkil eden bir kısım beyanlarda faaliyetlerde bulunanlar olursa, devlet hiç şüphesiz bu konuda da kararlıdır. Gereği ne ise bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da yapmaya devam edecektir. Buradan vatandaşlarımızı, sağduyulu olmaya, olabildiğince bu provokatif varsa, olabilecekse eylemlere katılmamaya, yalan yanlış beyanların peşinden gitmemeye davet ediyoruz."

Bu konuda medyaya, güvenlik güçlerine kendileri de dahil herkese görevler düştüğünü dile getiren Çiçek, "geçtiğimiz yıllarda maalesef bazı illerdeki yasa dışı olaylar, maç nakledilir gibi nakledildi. Tabiatıyla basının yayınları, bizim beyanlarımız sadece Türkiye içinde değil, özellikle yurt dışından da bunlar izlenmektedir" dedi.

Bunun Türkiye üzerinde olumsuz imaj doğmasına etki ettiğini dile getiren Bakan Çiçek, bunun da başta turizm olmak üzere birçok konuda ülkeye zarar verdiğini dile getirdi. Onun için herkesin sorumluluk bilinci içinde hareket etmesi gerektiğini anlatan Bakan Çiçek, süreci böyle değerlendirmek gerektiğini söyledi.

Çiçek, "eğer yasa dışı birşey olacaksa, devlet bunun tedbirlerini çok önceden düşündü, planladı, en ince ayıntısına kadar bunun gereği de yapılacaktır. Temenni ediyoruz ki sizi, bizi, milletimizi üzecek bir gelişme olmaz, provokasyonlara da kimse alet olmaz. Buradan bir neticeye varmak da mümkün değil" diye konuştu.

Bakanlar Kurulu; 19.03.2007
İlgili Haberler
Cmhurbaskani'ndan Anneler Günü Mesaji
08.05.2010
29 Nisan 2010 Tarihli MGK Toplantisi
01.05.2010
Mehmet Ali Sahin Meclisin Yeni Baskani Oldu
06.08.2009
2009 Yerel Seçimlerde partilerin oy pusulasindaki yerleri
24.01.2009
21 Üniversitenin rektör Atamasi Gerçeklestirildi
05.08.2008
Key Ödemeleri 2 Hafta Içinde Yapilacak
20.07.2008
EMemleketim.Com vatandaşların kamu hizmetine sunulmuş olan e-hizmetlere kolay ulaşmaları amacıyla
kişisel özverilerle oluşturulmuştur ve Resmi Kurumlar ile doğrudan veya dolaylı hiçbir ilişkisi bulunmamaktadır
EMemleketim.com © 2010 | Reklam | Sitene Ekle

Ekoorganik    Teknik Sözlük    Sağlık Rehberi