Wimax (Kablosuz Internet) Ambulans Projesi
İş ve Eleman Arama
Kamu ve Özel İş ilanları, İnsan Kaynakları, İş-Kur
Fırsatları kaçırmayın...
Ekoorganik
Ekonomik ve Organik Alışverişin Adresi!
Doğadan Gelen Sağlık
Konut Projeleri
Konut Emlak Gayrimenkul Ucuz Kredi Faizi Mortgage
Düşük Faizli Konut Kredisi
Anasayfa | Haberler | Hava Durumu | Açılış Sayfası Yap | Favorilere Ekle | Hakkımızda | Reklam | İletişim
T.C. Kimlik NoVergi Kimlik NoÖSYM SonuçlarıKPSSYGSLYSSSK Hizmet DökümüTaşıt VergisiTelefon Rehberi
 » Haberler Anasayfa
 » Güncel
 » Siyaset
 » Dünya
 » Ekonomi
 » Sınavlar ve ÖSYM
 » KPSS ve Memur Atamaları
 » Kamu İş İlanları
 » Memurlar
 » Adalet Bakanlığı
 » Bayındırlık ve İskan
 » Çalışma ve Sosyal Güvenlik
 » Çevre ve Orman Bakanlığı
 » Dışişleri Bakanlığı
 » Enerji ve Tabii Kaynaklar
 » İçişleri Bakanlığı
 » Kültür Bakanlığı
 » Maliye Bakanlığı
 » Milli Eğitim Bakanlığı
 » Milli Savunma Bakanlığı
 » Sağlık Bakanlığı
 » Sanayi ve Ticaret Bakanlığı
 » Tarım ve Köyişleri Bakanlığı
 » Turizm Bakanlığı
 » Ulaştırma Bakanlığı
 » Yerel Yönetimler
 » YÖK ve Üniversiteler
 » Türk Silahlı Kuvvetleri
 » Sivil Toplum Kuruluşları
 » Engelli Haberleri
 » Türk Cumhuriyetleri
 » Spor
 » Basın Yayın Kuruluşları
 » E-Devlet

Wimax (Kablosuz Internet) Ambulans Projesi

Ambulansa alınan hastaların tüm bilgilerinin kablosuz iletişimle hastaneye aktarılmasına olanak sağlayan Wimax Ambulans Projesi hayata geçirildi.

Türk Telekomünikasyon A.Ş ve Intel işbirliğinde başlatılan uygulamanın ilk denemesi, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın da katıldığı törenle Numune Hastanesi'nde yapıldı.

Hastanede düzenlenen törende konuşan Yıldırım, haberleşmenin en temel ihtiyaç olduğunu, bu alandaki teknolojik yeniliklerin insan yaşamını kolaylaştırdığı ölçüde anlam taşıdığını ifade etti.

Haberleşme ve iletişim teknolojilerindeki hızlı gelişmelere işaret eden Yıldırım, 1940 sonrasında bilgisayarların bütün yaşamı değiştirdiğini kaydetti.

Türkiye'de de 1980 sonrasındaki projelerle bu alanda büyük ilerleme kaydedildiğini anlatan Yıldırım, bu ilerlemenin en belirgin olarak cep telefonu sektöründe görüldüğünü, cep telefonu abonesinin 53 milyona ulaştığını belirtti. Türkiye'nin sesli iletişimde temel bir problemi olmadığını vurgulayan Yıldırım, ülkeyi bilgi toplumuna dönüştürmeye çalıştıklarını, nüfusunun yüzde 52'sinin 25 yaş ve altında nüfusa sahip olan Türkiye'nin bilgi toplumuna dönüşümünde en güçlü silahının gençler olduğunu vurguladı.

Gençlerin teknolojik yenilikleri daha erken kavramaları nedeniyle bilgi toplumuna dönüşüm projelerine okullardan başladıklarını anlatan Yıldırım, 39 bin okulun yüzde 95'ine genişbant internet götürdüklerini söyledi. Teknoloji sınıfları konusundaki çalışmanın da bu yıl tamamlanacağını belirten Yıldırım, sosyal kalkınmışlık farkını azaltırken, zenginlik merkezlerini yurdun her tarafına yaymak istediklerini ifade etti.

Yıldırım, bilgi toplumuna dönüşüm kapsamında Türkiye'nin 2013 yılına ilişkin iddialı hedeflerinin bulunduğunu, bazı göstergelerin bu hedefe ulaşılacağını ortaya koyduğunu dile getirdi. Bilgisayar sahipliğinde Türkiye'nin dünyada bir rekor kırdığını, İspanya'dan sonra en fazla bilgisayar satın alınan ülkenin Türkiye olduğunu belirten Yıldırım, geçen yıl Türkiye'de 2 milyon 700 bin bilgisayar satıldığını bildirdi.

Türkiye'de 2003 yılında genişbant internet erişimi (ADSL) bulunmazken, şu anda 3 milyon 200 bin aboneye ulaşıldığını belirten Yıldırım, Türk Telekom'un yıl sonu 5 milyon ADSL abonesine ulaşma hedefini yeterli bulmadığını ifade etti, hedefin gözden geçirilmesini istedi.

Yıldırım, kablosuz erişim imkanı sağlayan Wimax teknolojisi için Türk Telekom'a deneme izni verdiklerini, özellikle kırsal alanda altyapı maliyetlerini düşüren bu teknolojinin çeşitli alanlarda kullanılabileceğini ifade etti. Bakan Yıldırım, bu teknolojiden yararlanılarak hastanelerdeki tıbbi hataların da azaltılabileceğini dile getirdi.

Türk Telekom Genel Müdürü Paul Doany ise iletişim teknolojilerinin sağlık sektöründe nasıl kullanılacağı konusunda çalıştıklarını, bugün ilk denemesi yapılan projenin genişletilmesi için bir ekip oluşturacaklarını belirtti.

Türkiye'de sayısal uçurumu azaltacaklarını vurgulayan Doany, genişbant erişime olanak sağlayan ADSL'in daha fazla müşteriye ulaşacağını, mümkün olan her yerde bu hizmetin verileceğini kaydetti. Doany, ''Bu ülkede hiç kimse hakettiği hizmetten mahrum kalmayacak'' dedi.

Intel Türkiye Genel Müdürü Ege Ertem de Wimax teknolojisinin ilk denemelerinin Türkiye'de 2003 yılında yapıldığını, 2005 yılında da Yozgat'taki okullarda pilot olarak uygulandığını anımsattı. Ertem, Türkiye'nin teknoloji kullanımında hızla üst sıralara yükseldiğini ancak alınması gereken daha çok yol bulunduğunu ifade etti.

Konuşmaların ardından, Numune Hastanesine ulaşmak üzere Aydınlıkevler'den hareket eden ve kablosuz erişim teknolojisiyle donatılan İl Sağlık Müdürlüğüne ait ambulansla bağlantı kuruldu. Ambulansta bulunan hastanın görüntüsünün yanı sıra, sağlık bilgileri, belirli periyotlarla Wimax teknolojisi sayesinde kesintisiz olarak hastaneye aktarıldı ve hastaneye ulaşıldığında hastaya yapılacak müdahaleler, hasta henüz yoldayken tespit edildi.

Ulaştırma Bakanlığı; 27.02.2007
İlgili Haberler
15 valiligin internet hizmeti yurtdisinda
04.05.2007
e-Konsolosluk ile internetten vize basvurusu
04.04.2007
e-Devlet Logo ve Slogan Yarismasi
21.03.2007
Saglik Karnesi yerine Akilli Saglik Karti
06.03.2007
Wimax (Kablosuz Internet) Ambulans Projesi
27.02.2007
Mernis Projesi çöktü Haberi Yalan
11.12.2006
EMemleketim.Com vatandaşların kamu hizmetine sunulmuş olan e-hizmetlere kolay ulaşmaları amacıyla
kişisel özverilerle oluşturulmuştur ve Resmi Kurumlar ile doğrudan veya dolaylı hiçbir ilişkisi bulunmamaktadır
EMemleketim.com © 2010 | Reklam | Sitene Ekle

Ekoorganik    Teknik Sözlük    Sağlık Rehberi